24 Haziran 2010 Perşembe

hormonlu domatesi kazananlar belli oldu..


sivil toplum kuruluşu Lamdaİstanbul, 6. Geleneksel Hormonlu Domates Homofobi-Transfobi Ödüllerini dün gece açıkladı..

Psikiyatri/Psikoloji alanında, “benliğe yabancı eşcinsellik kavramı”nı anlatıp; eşcinselleri, “tedavi” etme iddiasıyla kendi kliniğine davet ettiği için oyların % 30,3′ünü alarak domatesi hak eden Cem Keçe..

Yazar/Basın kategorisinde, “bir müslüman olarak eşcinsellerin vatandaşlık hakkı diye talep ettiği ve eşcinselliğin meşruiyet kazanmasına sebep olacak her tür girişime karşıyım” söylemleriyle oyların % 45,3 ünü alan Taraf Gazetesi yazarlarından Hilal Kaplan..

Örgütler dalında, Kadından ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Aliye Kavaf’ın “eşcinsellik hastalıktır” sözlerini desteklemek için basın açıklaması yaparak oyların % 59,3 alan Mazlumder, Özgürder, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın da aralarında bulunduğu 24 sivil toplum kuruluşu..

Resmi Kurumlar ve Siyasetçiler dalında, travesti ve transseksüellere yönelik ayrımcı ve şiddet içeren yaklaşımları nedeniyle oyların % 46,5' sını alan Emniyet Genel Müdürlüğü..

Medya alanında, Deniz Harp Okulu’ndaki eşcinsel öğrencilerle ilgili deniz’de gay tayfa rezaleti şeklinde manşetten haber yapması ve deşifre olan öğrencilerin eğitim haklarının ellerinden alınması sağlayarak oyların % 53,1′ini alan Vakit Gazetesi..

Mekanlar kategorisinde, son yıllarda İstanbul’un başına bela olan kentsel dönüşüm hamlesinin simge yapılarından biri olan ve LGBTT merkezli etkinliklere ticari çıkarları doğrultusunda yer verirken, bu etkinliklerin konu aldığı kitleye ve katılımcılarına karşı gösterdiği ayrımcı tavırları nedeniyle oyların % 43,9′unu toplayan  The Hall...

TV/Magazin dalında, oyların % 44,7’si ile, yaptığı evlilik programına telefonla bağlanan kadın izleyicinin, bir kadınla evlenmek istediğini belirtmesi üzerine telefonunu susturup, yüzüne kapatan ve “Türkiye bunu kaldıramaz, başka programlara git! Burası şov yeri değil.” diyen Esra Erol..

Beynelmilel kategorisinde..( bu kategori bütün dünyaya açık ) .. nefret söylemine karşı mevcut yasaları uygulamayarak, LGBTT bireylerin en temel insan haklarını, sokaklarda güvenle yürüme haklarını gasp ederek 2001 katliamından sonra 2. kez yapılması planlanan 2009 Belgrad Pride’ını iptal ettiği için oyların % 35,8′ini toplayan  Sırbistan devleti ve polisi..

Eğitim alanında, homofobik ve transfobik ayrımcılığı üreten ve sürdüren Milli Eğitim Bakanlığı, % 43,8′lik bir oranla en başta yerini aldı..

en sonunda en muhteşem ödül..

Yaşam Boyu Hormonlu Domates Jüri Özel Ödülü‘nü Kadından ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Aliye Kavaf'a verildi..

birde ben bu güzel ödüller içine bir şey eklemek istiyorum ki.. gerçekten okuduğumda beni çok çok sinirlendirmişti.. geçen 1-2 ay içerisinde izmir'de seri katil diye manşetlere giren 3 günde 3 kişinin ölmesiyle sonuçlanan cinayetleri hatırlarsınız.. işte o cinayetler içinde sonuncu olan hamdi ayri'nin öldürdüğü ''hazal'' takma isimli mustafa has'da vardı.. balçova belediye meclisi’nin haziran ayı olağan toplantısında, komisyon raporu meclisin CHP’li ve AKP’li üyeleri tarafından kabul edilince teleferik mahallesi’ndeki K. Fazıl Sokak’a, hamdi ayri'nin ilk cinayeti bankacı Esra Yaşar’ın, K. Mehmet Sokak’a ise 2. cinayeti üniversite öğrencisi Ayşe Selen Ayla’nın isimlerinin verilmesi kararlaştırıldı... mustafa has'a noldu peki..?  balçova belediye başkanı mehmet ali çalkaya’nın “üç vatandaşımızın ikisi balçova’da oturan ve ikamet eden vatandaşlarımız... meclisimiz oy birliği ile iki vatandaşımızın isminin sokaklara verilmesini uygun gördü... konak’ta katledilen Mustafa Has isimli vatandaşımızın isminin verilmemesinin tek nedeni ilçemizde ikamet etmemesidir... biz insanları tercihlerine göre sınıflandırmayız” şeklindeki açıklaması bana hiç de inandırıcı gelmedi.. işte ben ödülümü birde balçova belediye başkanı mehmet ali çalkaya, konak belediye başkanına ve destek olan diğer belediye üyelerine vermek istiyorum..


2 yorum:

  1. çok ilginç... tam yerini bulmuş ödüller:)

    YanıtlaSil
  2. kesinlikle yerini bulmuş.. düşününce aslında o kadar çok kişi alabilir ki bu ödülleri.. :))

    YanıtlaSil